W tej części naszej strony chcielibyśmy odpowiedzieć na często zadawane pytania dotyczące wiary i wartości Słowa Bożego w naszym życiu.
1. Biblia Święta – co to w ogóle oznacza?
Biblia – z greckiego βιβλίον, biblion oznacza po grecku „księgę” lub „zwój papirusu”, „księgi”. Stanowi zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i staro-greckim.
2. Jak powstawała Biblia?
Biblia pisana była przez około 1500 lat na trzech kontynentach (Azja, Afryka i Europa). Ma 40 autorów, których różnią zarówno czasy w których żyli i pisali, wykonywane zawody, miejsce powstania tekstów, ich pochodzenie, itd., a jednak wszystkie księgi Biblii łączy niesamowita spójność, wzajemne odniesienia, połączona historia.
3. Co świadczy o jej wyjątkowym charakterze?
Biblia jest wyjątkowa w porównaniu z każdą inną książką, jaka kiedykolwiek powstała.
Nie tylko zawiera około 2500 proroctw, z których około 2000 już się wypełniło, ale przede wszystkim natchnione Duchem Świętym Słowa Boga, które zmieniły i zmieniają losy niezliczonej liczby ludzi. Jej wersety mają moc przemienić człowieka i oddziaływać na jego duchowe wnętrze.
Jej przekaz odmienia ludzkie myślenie, postępowanie, życie i pojmowanie świata.
Otwiera oczy na nową Bożą rzeczywistość.
Prowadzi ludzi do Boga i jedynego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa.
4. Co zawiera przesłanie Biblii?
Jest to Słowo Boga dla ludzkości, Boża księga o nim samym. Stąd dowiadujemy się o Stwórcy, jedynym prawdziwym Bogu i poznajemy prawdę, dlaczego świat jest grzeszny i w jaki sposób grzeszy. Biblia mówi również czytelnikowi o tym, co zrobił Bóg, aby rozwiązać problem ludzkości i jak możemy nawiązać z Nim więź teraz i na wieki.
Znajdujemy tu dobrą nowinę, o tym, że Bóg przygotował rozwiązanie problemu grzechu ludzkości przez odkupienie. Odkupienie oznacza ,,kupienie ponownie”. Na tym właśnie polega przesłanie Biblii. Nieprzerwanie czytamy w niej o tym, dlaczego ludzie potrzebują odkupienia przez Boga i jak Bóg to odkupienie przygotował.
Jeden z najsłynniejszych cytatów Biblii opisuje to w ten sposób: ,,Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Ewangelia Jana 3:16
5. Co takiego człowiek może znaleźć w Bożym Słowie?
Biblia opisuje czytelnikowi cudowną ofertę Bożej wolności. Jednak w Biblii można odkryć znacznie więcej. Dla wierzących, którzy postanowią zaufać zbawczemu dziełu Jezusa na krzyżu, Biblia staje się najwyższym autorytetem w sprawach codziennego życia. Biblia pokazuje wierzącym, jak wzrastać w poznawaniu swojego Odkupiciela i jak właściwie żyć w odpowiedzi na wielki dar odkupienia (1 List Piotra 2:2-3).
Biblia dostarcza wierzącemu człowiekowi mądrości do życia, łagodzi jego cierpienia, uczy go, jak unikać pokusy popełniania grzechu, karmi jego duszę i objawia mu przyszłość świata. Dzięki uważnemu studium wierzący może zrozumieć, że Biblia jest „pożyteczna do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany” (2 List do Tymoteusza 3:16-17).
6. Kto jest autorem Biblii?
To sam Pan Bóg jest Autorem Biblii. Ten, który natchnął umysły i serca swych pisarzy do spisania jego przesłania dla świata w doskonały sposób.
Chociaż każdy z nich zachowywał indywidualną perspektywę pisania, Duch Święty doprowadził do tego, że każdy pisarz napisał dokładnie to, co podyktował mu Bóg. Wyjaśnił to apostoł Piotr w swoim drugim liście: ,,Albowiem proroctwo (tutaj ,,nauczanie od Boga”) nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym”. (II List Piotra 1:21)
7. Kim byli pisarze Biblii?
Oto kilka przykładów.
Mojżesz.(1-5 Księga Mojżeszowa)
Mojżesz napisał pierwsze pięć ksiąg Biblii. Urodził się w rodzinie Izraelitów, którzy byli niewolnikami w Egipcie.
Mojżesz wyprowadził Izraelitów z Egiptu i zaprowadził ich do ziemi, którą obiecał im Bóg, czyli na tereny dzisiejszego Izraela.
Król Dawid (1 Księga Samuela 16-31)
Żył około 1000 lat przed naszym Zbawicielem. Dawid napisał większość pieśni zawartych w Psalmach. Choć jego życie opiewało również w upadki z prostego pasterza został namaszczony na Króla Izraela. Spisane pieśni oraz modlitwy zostały zebrane i stały się Psalmami Biblii.
Prorok Daniel ( Księga Daniela 1-12)
Około 700 lat po czasach króla Dawida Izraelici uporczywie oddawali cześć innym bogom. Daniel jest prorokiem Izraela podczas wygnania na tereny Babilonu.
Daniel służył jako Boży prorok wśród ludu Bożego w czasie, gdy wszelka nadzieja zdawała się być stracona. Bóg powiedział jednak przez Daniela, że nie zakończył jeszcze Swojego dzieła i że pozostanie wierny Swemu ludowi mimo jego niewierności. Księga Daniela opisuje przyszłe odkupienie jego ludu przez Boga, wizję, jaką Bóg udzielił Danielowi, gdy ten żył w Babilonie.
Jego proroctwa badane są przez biblistów i wierzących na całym świecie.
Rybak Jan
(Ewangelia według Mateusza 4:18-22 i Ewangelia według Jana)
Kilka wieków po Danielu rybak Jan spotkał Jezusa. Wkrótce stał się jednym z Jego uczniów, czyli ,,naśladowcą”. Jezus nazwał go ,,synem gromu” – Jan musiał mieć naprawdę gorący temperament! Jan był także jednym z tych uczniów, którzy chcieli zająć ważne miejsce w nadchodzącym królestwie. Stał się znany jako „apostoł miłości”.
Jan napisał Ewangelię i trzy Listy. Temat miłości jest często obecny w jego pismach. Pod koniec życia napisał też Księgę Objawienia, będącej zapisem wizji, którą otrzymał odnośnie przyszłości.
Apostoł Paweł – poprzednie imię Saul
Prześladowca, który został kaznodzieją i „apostołem pogan” (Dzieje Apostolskie 7-28)
Kiedy po raz pierwszy czytamy w Biblii o człowieku imieniem Saul, jawi się on jako dobry człowiek według standardów ówczesnego świata: rabin, religijny uczony, który poświęcił większość swojego życia na studiowanie religii żydowskiej i jej pism. Saul postrzegał chrześcijan jako odstępców od żydowskiej wiary i starał się położyć kres rozprzestrzenianiu się chrześcijaństwa. Robił to, mordując wyznawców Pana Jezusa Chrystusa.
Pewnego dnia to sam Pan Jezus stanął na drodze Saula. Życie Saula zmieniło się całkowicie po spotkaniu Odkupiciela. On wykupił Saula z życia w grzechu i wprowadził do życia w służbie Bogu. Bóg powołał Saula, który zaczął być znany pod swoim rzymskim imieniem, Paweł, aby głosił poganom wieść o Jezusie. Poganie, co oznacza ,,narody”, to termin używany przez Żydów na określenie każdego, kto nie jest Izraelitą. Paweł cierpiał wielkie prześladowania ze względu na Jezusa i przesłanie, które głosił.
Napisał List do Rzymian, 1 i 2 List do Koryntian, List do Galatów, do Efezjan, do Filipian, do Kolosan, 1 i 2 List do Tesaloniczan, 1 i 2 List do Tymoteusza, do Tytusa i do Filemona.
8. Co łączy pisarzy Biblii?
Ich biblijny opis ukazuje ich jako prawdziwych, często ulegających grzechom ludzi. Jednak dzięki radykalnemu spotkaniu z Bogiem poznali Odkupiciela i zostali przez Niego przemienieni. Bóg natchnął ich i sprawił, że spisali Jego przesłanie o odkupieniu w Księdze, która zmienia życie. Mamy ją i dziś. Jest powszechnie znana jako Biblia.
9. Skąd mamy pewność, że Biblia, którą czytamy dzisiaj, jest zgodna z oryginałami?
By odpowiedzieć w prosty sposób na tak zadane pytanie zastosujmy ogólnie przyjęty podział Biblii.
Biblia podzielona jest na dwie główne części: Stary i Nowy Testament.
W jaki sposób powstał Stary Testament?
Kopia, kopia, kopia… jak byśmy sobie dziś poradzili bez drukarek i kopiarek? My drukujemy teksty poprzez naciśnięcie przycisku. Ale w jaki sposób ludzie, którzy żyli w czasach Starego Testamentu, otrzymywali kopie ksiąg?
Od czasów Mojżesza do wynalezienia prasy drukarskiej – czyli przez ponad 3000 lat pełni poświęcenia skrybowie zwani uczonymi w Piśmie ręcznie sporządzali kopie Starego Testamentu na zwojach. Pracowali zgodnie ze ścisłymi zasadami.
Oto niektóre z nich:
Tylko skóry czystych zwierząt mogły być użyte do sporządzenia zwojów wykorzystywanych w synagodze
• Każda skóra musiała zawierać pewną liczbę kolumn; długość kolumny musiała mieścić się w granicach 48 i 60 linii, a szerokość kolumny musiała wynosić trzydzieści liter.
• Ani jedno słowo, ani jedna litera nie mogły zostać zapisane z pamięci.
• Każdą spółgłoskę musiała oddzielać grubość włosa lub nici. Skryba musiał umyć całe swoje ciało, a następnie wykonywać pracę w pełnym żydowskim stroju ceremonialnym.
Takie uważne kopiowanie zapewniało dokładność poselstwa Pisma Świętego. W 1947 roku pewien pasterz znalazł starożytny zwój Księgi Izajasza (jednej z ksiąg Starego Testamentu) w glinianym naczyniu wewnątrz jaskini w pobliżu Morza Martwego. Wkrótce odkryto w nim inne zwoje zawierające dokumenty biblijne. Były to odręczne kopie wszystkich ksiąg Starego Testamentu, z wyjątkiem jednej, mianowicie Księgi Estery. Kiedy uczeni porównali te kopie z dzisiejszym hebrajskim tekstem Starego Testamentu, znaleźli tylko kilka drobnych, nieistotnych różnic. Fakt ten stanowi uderzające świadectwo wiarygodności kopii Starego Testamentu i uczonych w Piśmie, którzy je spisywali.
10. W jaki sposób otrzymaliśmy Nowy Testament?
Pisarze Nowego Testamentu byli uznawani przez Kościół pierwszego wieku za obdarzonych autorytetem przywódców duchowych. Większość z nich była pod bezpośrednim wpływem nauczania Jezusa. On obiecał im, że jego Duch wprowadzi ich we wszelką prawdę (Ew. Jana 16:13) Ludzie ci zapisali relacje o życiu Jezusa i listy do zborów, które powstawały w całym starożytnym świecie.
Przed wynalezieniem prasy drukarskiej kopie Nowego Testamentu były spisywane odręcznie tak jak pisma Starego Testamentu. Oryginalne manuskrypty i ówczesne kopie były zapisywane na papirusie, czyli na rodzaju materiału pisarskiego wyprodukowanego z roślin. Późniejsze kopie spisywano na materiale zrobionym z wygładzonej i wysuszonej skóry cielęcej.
Kościół wczesnochrześcijański traktował pisma apostołów jako obdarzone autorytetem Słowo Boże. Istniały też inne pisma religijne, które rywalizowały o akceptację, ale autorstwo tych pism nie mogło być zweryfikowane, a ich treść nie była zgodna z nauką Jezusa i jego uczniów. Około roku 200 n.e. szanowany przywódca Kościoła, Tertulian, użył jako pierwszy nazwy ”Nowy Testament”. Uznał, że księgi Nowego Testamentu są w tej samej mierze Słowem Bożym, co te przyjęte przez Izraelitów jako Pismo Święte (Tanach). W następnym stuleciu inny przywódca Kościoła, Atanazy stworzył pierwszą listę ksiąg biblijnych, znaną do dzisiaj (było to w roku 367 n.e.). Pod koniec czwartego wieku Kościół zwołał synod i potwierdził, że 66 ksiąg, które dziś znajdujemy w Biblii to pełna ukończona Biblia.
Księga Izajasza 40:8 mówi: „Trawa usycha, kwiat więdnie, ale słowo Boga naszego trwa na wieki”. Jedyną rzeczą, na której możemy polegać w tym zmieniającym się świecie, jest Boża księga, Biblia.
11. Jakie wersje i przekłady istnieją na świecie?
Biblia została przetłumaczona z hebrajskich i greckich oryginałów na prawie każdy istniejący język. W języku polskim dysponujemy wieloma przekładami (zwanymi wersjami) Biblii, z których każdy kładzie nacisk na coś innego. Mamy więc wersje, które postawiły sobie za cel bardzo dosłowny, niemal słowo w słowo przekład z języków oryginalnych. Inne z kolei starają się sprawić, aby przekład był tak czytelny, jak to tylko możliwe, i dlatego koncentrują się na przekazaniu idei. Każde z tych podejść ma swoje zalety i wady i każde z nich przynosi nieco inne wyniki. Obie wersje przedstawiają czytelnikowi Biblię, Słowo Boże. Poniżej znajdują się opisy niektórych przekładów na język polski.
Biblia Tysiąclecia
Przekład używany w kościele Rzymsko-Katolickim.
Biblia warszawska (BW)
Protestanckie tłumaczenie Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu z języków oryginalnych (hebrajskiego, aramejskiego i greckiego). Biblia warszawska jest przekładem, stosującym bardziej współczesną szatę językową z zachowaniem pewnych tradycyjnych wyrażeń biblijnych (np. zakon”, zamiast „prawo”) wywodzących się z Biblii gdańskiej. Prace nad tłumaczeniem całego Pisma Świętego trwały 25 lat i zakończyły się wydaniem w roku 1975 całej Biblii warszawskiej.
* Biblia w przekładzie Ewangelicznego Instytutu Biblijnego
(EIB)
Pełen przekład Biblii został opublikowany w 2016 roku. Tłumacze postawili sobie za cel, aby przekład mógł być wykorzystywany przez całe społeczeństwo, dlatego starano się, aby nie był to przekład stricte wyznaniowy. Używany jest w działaniach ewangelizacyjnych, w tym celu Liga Biblijna udostępnia tańsze edycje.
*Uwspółcześniona Biblia gdańska (UBG)
To rewizja protestanckiej Biblii gdańskiej z 1632 roku. Tekstem źródłowym była sama Biblia gdańska. Zadaniem tego przekładu było dostosowanie języka Biblii do współczesnego odbiorcy, jednocześnie nie ingerując w przekaz.
Należy też wspomnieć, że istnieją także inne wersje Biblii w języku polskim.
12. Więc co mam teraz zrobić?
Przede wszystkim, mamy nadzieję, że będziesz chciał samodzielnie czytać Słowo Boże! W przypadku większości książek rozpoczynamy czytanie od początku i czytamy je aż do końca. Biblia jest jednak wyjątkowa, gdyż istnieje wiele sposobów jej czytania. Oto kilka pomysłów, które pomogły ludziom, którzy rozpoczynali czytanie Biblii:
1. Zacznij od Ewangelii według Jana w Nowym Testamencie. Ukazuje ona życie Pana Jezusa Chrystusa przy użyciu prostego, wyrazistego języka. To świetne miejsce, by rozpocząć naukę o tym, kim jest Jezus.
2. Czytaj Biblię od początku. Zacznij od 1 Księgi Mojżeszowej. Początek Biblii przedstawia informacje dotyczące ludzkości, świata i Boga, co wpłynie na twój sposób postrzegania świata.
3. W ciągu jednego miesiąca czytaj codziennie jeden rozdział z Księgi Przypowieści Salomona (31 rozdziałów). To praktyczna księga, która zachęci cię do prowadzenia życia zgodnie z Bożymi standardami. Czytanie jednego rozdziału dziennie przez cały miesiąc wyrobi w tobie nawyk codziennego czytania Biblii
4. Gdziekolwiek zaczniesz czytanie, zadawaj sobie pytania dotyczące tekstu: Czego się uczę o Bogu Ojcu, o Jezusie lub o ludzkości? Czy jest tu jakieś przykazanie, któremu mam być posłuszny, obietnica, którą mogę przyjąć, ostrzeżenie, które należy wziąć pod uwagę albo pocieszenie, którego potrzebuję? Możesz zapisywać w dzienniku wszystko, czego się nauczysz.
Zacznij czytać Biblię już dziś!
13. Co Pan Jezus Chrystus mówi do nas w kazaniu na górze?
Na podstawie Ew.Łukasza Rozdział 6:27-36.
W trakcie naszego cotygodniowego studium Bożego Słowa rozważaliśmy fragment opisujący kazanie na górze, jakie Chrystus mówi do uczniów i innych słuchaczy.
Fragment ten jest kontynuacją przedstawienia przez Pana Jezusa Królestwa Niebios – królestwa Bożego które nie jest z tego świata, wspaniałe, święte i czyste, tak jak jego król – Bóg Ojciec.
Ukazuje nam on szczególną postawę oraz wartości, którymi kierują się słudzy Królestwa Bożego, by wykonać powierzone im zadanie. Opisane są tu trzy charakterystyczne cechy sługi Królestwa Niebios:
Bóg Ojciec jest miłosierny i Pan Jezus przedstawiając Królestwo Boże zaczął od błogosławieństw. Bóg pragnie naszego szczęścia, ale … nie kosztem sprawiedliwości i prawa. Królestwo Boże zostało zaoferowane człowiekowi, ale my z powodu naszego grzechu nie mamy udziału w tym Królestwie. Nie jesteśmy w stanie spełnić Bożych wymagań świętości. Dlatego On sam przyszedł na ten świat do nas. Król przyszedł do Swojej własności ale ludzie Go nie przyjęli. Ukrzyżowali Go bo ich uczynki były złe i umiłowali bardziej ciemność niż światłość. Taka jest ocena naszego życia w oczach Bożych. Jednak Pan Jezus nie został w grobie. On zmartwychwstał i założył Swoje Królestwo w sercach tych, którzy są Mu posłuszni.
Dlatego i dziś w miejsce Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem.
Ten fragment mówi, jak bardzo zależy Bogu i Jego sługom na Tobie i Twoim życiu. Jesteśmy poświęceni aby doprowadzić Ciebie do Niego. Składamy swoje życie nie oczekując nic w zamian. Zawsze zachowujący trzy rzeczy, które świat już dawno stracił: godność, wolność i moralność.
Dlatego prosimy Cię, zatrzymaj się w swoim biegu i spójrz na miłosierdzie Boże, który chce być Królem w Twoim życiu dzisiaj. Dlaczego miłosierdzie?
Jesteś grzesznikiem i nie jesteś w stanie postępować sprawiedliwie, a zapłatą za grzech jest śmierć.
Bóg sam stał się człowiekiem aby wypełnić prawo i jako niewinny umrzeć za nas – jako prawdziwy człowiek
Jeśli nie przyjmiesz miłosierdzia to czeka Cię sąd bo On jest Królem i ma prawo egzekwować Swoje święte prawo.
Przyjmij Jego wezwanie i bądź Mu posłuszny, czytaj Pismo Święte i wołaj do Boga, aby doprowadził Cię do Pana Jezusa Chrystusa, dał Ci zbawienie i założył Królestwo Boże w Twoim sercu.